Пътепис от Рим – какво да видим в Рим за три дни

Какво да видим в Рим за три дни и полезни съвети за пътуване

Дъждовна септемврийска неделя, с Галина седим на дивана и гледаме в телефоните си. Галя ми показва напудрен Instagram клип на „най-доброто тирамису в Рим“ и рязко ми се прияжда. Заражда се идеята „защо не отидем в Рим“ и 20 минути по-късно вече съм отворил Wizzair апликацията на телефона си и гледам полети.

Ориентирам се към по-есенните месеци, тъй като скоро ни предстоеше дълга екскурзия до остров Крит и биха се събрали твърде много пътувания. Избирам последния ноемврийски уикенд поради две причини. Това е уикендът след рождения й ден, а седмица по-рано преди точно една година пътувахме за уикенд в Милано и ми е някак сантиментално. Тъй като в Милано вече имаше наченки на коледно настроение, реших че ще можем да съчетаем разходка в Рим с малко коледни базари.

Е, в крайна сметка базарите все още не бяха започнали, но пък посещението ни съвпадна с уикенда на Черния петък, което компенсира поне откъм тълпи хора, които си спомням от коледните базари във Виена.

С този пътепис от Рим ви разказвам за нашето преживяване и се надявам да ви направя пълноценна част от него.

Пристигане и вечеря по италиански

И така, бързо превъртане напред към днешния ден, кацнахме в Ciampino в ранния следобед на Черния петък. Времето е облачно, с тенденция да стане валежно. Докато се придвижим до града минаха поне два часа, тъй като направих грешката да закупя билет за влака, вместо да си хвана такси.

Проблемът на не хващането на такси е, че стандартният превоз от летището винаги те оставя на централна гара, откъдето трябва да си намериш транспорт до хотела. Целият този процес отнема поне два часа, докато с такси обикновено се стига за около 45 минути спрямо трафика.

Съвети за пътуване до Рим

Ако ви предстои пътуване в Рим и се нуждаете от съвети как да оползотворите времето си по най-добрия начин, прегледайте статията ми Съвети за пътуване до Рим – какво да знаем преди да го посетим.

Доста време се чудих къде да спим в Рим, но тъй като много харесвам бохемския квартал Трастевере, резервирах страхотен бутиков хотел именно тук. Хотелът е Nikis Collection Trastevere и се намира на една от оживените улици в квартала. Препоръчвам го горещо ако търсите луксозно реновиран, достъпен хотел в центъра на Рим.

Бяхме поогладняли, а имахме още около два часа до ранната резервация за вечеря в недалечния ресторант DOC Cruderia. На две крачки от хотела се спряхме в Il Trapizzino – едно от легендарните заведения за бързо хранене в Рим, където правят известната улична храна trapizzino и supplì. Trapizzino е триъгълен сандвич с ужасно хрупкаво тесто с квас и пълнеж по твой избор, а supplì е кръгло оформена топка ориз с център-изненада по твой избор, обвита в хрупкава панировка. Това е римският аналог на сицилианските аранчини. Опитахме trapizzino pollo alla cacciatora (пълнежът е по класическата рецепта за пиле по ловджийски) и класическо supplì с червен сос. Облизахме си пръстите!

След като хапнахме набързо, тръгнахме към същинския ресторант за вечерята ни. Прогнозата за лошо време се сбъдна и дъждът се изливаше върху нас, затова пътьом спряхме да купим чадър от улична будка. По време на дъжд цените на тези чадъри, които по принцип са без цени, се увеличават, но нямахме избор. След около 20 минути ходене в дъжда по главния булевард на Трастевере стигнахме до DOC Cruderia. Бях го намерил случайно, докато правех резервации няколко седмици по-рано и това, което ме привлече беше необичайно високият му рейтинг от 4.9 звезди в Google Maps. Оказа се, че в Tripadvisor ресторантът е класиран на 7 място 10,485 ресторанта в Рим, та въпреки, че локацията му беше встрани от центъра, решихме че трябва да го посетим.

Ресторантът е главно известен със своите тартари, но ние си бяхме решили да хапнем друго – плато със селектирани сирена и салами и бяло вино. Опитахме и една от брускетите, и приключихме вечерта с невероятен десерт тирамису по авторска рецепта на ресторанта. Наистина бяхме супер доволни от храната и обслужването, а за късмет на излизане дъждът почти изцяло беше спрял и се прибрахме сухи и наядени в хотела.

дъска-сирена-салами-рим

Дъска за споделяне

Брускета

брускета-ресторант-рим-doc-cruderia
тирамиуси-ресторант-рим-doc-cruderia

Идея за алтернативен маршрут

Ако пътувате до Рим с ранен полет и имате цял ден на разположение, използвайте деня за посещение на Колизеума, хълма Палатин и Римските форуми. Можете да ги разгледате с един комбиниран билет.

Първи ден в Рим – разглеждане на забележителности в историческия център

Първия си пълен ден /събота/ отделихме на небрежни разходки из историческия център и хапване на крак. Започнахме деня си със закуска във френски стил в местната пекарна Le Levain. Дочух едно от момичетата на каса да се хвали, че кроасаните тук били по-добри дори от кроасаните във Франция и наистина много харесахме и двете печива, които опитахме.

Изпихме по чаша силно италианско еспресо в Bar Antico Cafe, спряхме за класически италиански сладкиш pangiallo в съседната Pasticceria Valzani и се отправихме към пешеходния мост, свързващ Трастевере с останалата част от центъра.

Сутрешна обиколка на римските площади Campo de’ Fiori, Piazza Navona и пица на парче в Roscioli

По тесните праволинейни улички стигнахме бързо до Campo de’ Fiori – един от най-известните площади в Рим, който през деня е дом на голям фермерски пазар, а вечерта става център на нощния живот.

Насред пазара, който в днешно време за жалост е превзет от недобросъвестни търговци и е всичко, но не и автентичен, се издига мистериозна статуя на закачулен мъж, която не бях забелязвал досега. Оказа се, че мъжът е печално известен с това, че е имал вярвания различни от тези на Ватикана, заради които е бил изгорен на клада именно на този площад.

След няколко минутки се озоваваме на друг приказен римски площадPiazza Navona. Разбира се, снимките на фона на бароковия фонтан и обелиска са задължителни, дори в облачно време. Обикновено площадът е пълен с хора, така че винаги ще се намери някой услужлив турист, за да ви щракне.

фонтан-обелиск-площад-навона-рим

Площад Навона

двойка-площад-навона-рим

Площад Навона е изкушаващо място за хапване с всички ресторанти наоколо, но ви съветвам генерално да избягвате да се храните в ресторантите на площадите, тъй като е вероятно нито храната, нито цената да ви харесат. Ако все пак решите да седнете наоколо, има един много известен ресторант Osteria da Fortunata, който можете да пробвате.

Поогладняхме и съвсем случайно се натъкнахме на фурна, където се извиваше дълга опашка от чакащи. Оказа се, че това е известната пекарна Antico Forno Roscioli и тук хапнахме най-вкусната пица на парче, която съм опитвал в Рим! Римската традиционна пица pizza romana е с по-дебели блатове, обикновено е в правоъгълна форма, и най-често се хапва al taglio – на парче.

Точно до фурната пък се намира Roscioli Salumeria e Cucina – един от ресторантите в гида Michelin, който бях разглеждал седмици по-рано и имах желание да посетим. Нямаха възможност да ни вземат днес, но успях да направя резервация за 14:30 на следващия ден.

Обедна разходка край Пантеон, църква Сан Игнацио и Фонтан Треви

Часът е вече 12 на обяд и се насочваме към друга задължителна спирка в Рим – Пантеона. Пантеонът възниква като храм на боговете, но в днешно време служи като базилика, където са положени и тленните останки на Виктор Емануил II. Площадът пред Пантеон е винаги препълнен с хора, които чакат на опашка за да влязат, хапват улична храна седнали до фонтана, или се наслаждават на кафе с гледка. Имахме желание да влезем, но тъй като е уикенд, е нужно да резервираме билет предварително, затова оставихме Пантеон за неделя. Ако не бяхме хапнали вече, обезателно щяхме да се наредим на опашката пред All’Antico Vinaio за хрупкави сандвичи.

мъж-пантеон-рим-забележителност

Не използваме GPS и следваме табелите, които ни оказват пътя към безспорно най-известния фонтан в света. Пътьом минаваме покрай огромна църква, която не си спомням от предишното си посещение на Рим и решаваме да влезем.

Има някаква специална енергия в италианските църкви – огромни помещения, високи цветни тавани и студена, но и стопляща атмосфера. Оказва се, че сме в Chiesa di Sant’Ignazio, популярна в социалните медии благодарение на своите оптически илюзии на тавана. Наредихме се на опашката за снимка в огледалото насочено към тавана, но май не си заслужаваше чак толкова. Край църквата се намира много известна открита галерия Galleria Sciarra в частен двор, който обаче беше затворен по време на нашето посещение и не успяхме да видим.

църква-сан-игнацио-таван-илюзия

Едва на няколко минути от нас стигнахме до Fontana di Trevi – бароковата перла на Рим. Името Trevi идва от tre vie, което в превод значи три улици. Точно толкова водят до фонтана, който се е превърнал в истински символ на Вечния град. С огромно съжаление трябва да призная, че фонтанът е жертва на масовия туризъм и хилядите хора, скупчени около него не позволяват на човек да прекара 5-10 минути в съзерцаване. Все пак успяхме да откраднем момент за няколко снимки, а слънцето точно започваше да се показва.

църква-треви-рим

Църква Сан Винченцо

Треви

фонтан-треви-рим-забележителност

Следобедна кафе пауза и посещение на Площад Испания и Испанските стълби

Запътихме се към площад Испания, но преди това спряхме за бързо кафе в Trecaffè – Piazza di Spagna. Кафенето е миниатюрно и макар да е точно на главната улица водеща към площада, има голяма вероятност да го подминете. Посещава се еднакво много и от туристи и от местни.

Малко след кратката кафе пауза стигнахме и до Piazza di Spagna – още един забележителен площад в Рим. Името на площада идва от испанското консулство, което гледа към него. Площад Испания е една от най-натоварените точки в Рим, понеже е кръстопът на някои от най-известните римски улици, като бутиковите улици Via dei Condotti и Via del Babuino, където са съсредоточени всички магазини за висша мода.

жена-рим-обелиск-площад-испания

Обелиск пред Площад Испания

обелиск-площад-испания-рим
двойка-площад-испания-рим

Изкачихме Испанските стълби, които свързват площада с високата църква Trinità dei Monti. От площадчето пред църквата се разкриват страхотни гледки както към площад Испания, така и към покривите на Рим и дори купола на базилика Свети Петър във Ватикана. Времето беше страхотно и честно казано ми се искаше да остана тук с часове.

Тъй като имахме ангажимент точно в 17:00, бе време да тръгваме, но спряхме в Bar Pompi за тирамису. Помните ли, че „най-доброто тирамису в Рим“ беше изначалната причина да резервираме билетите?

Е опитахме го, и въпреки, че наистина беше вкусно, тирамисуто в ресторанта от предишната вечер го превъзхождаше във всяко отношение!

Идея за алтернативен маршрут

Ако вече сте виждали част от тези забележителности, заделете следобеда за разглеждане на Галерия Боргезе близо до Площад Испания. Галерията е дом на някои от най-известните произведения на Караваджо и Бернини.

Monti food tour и pasta date night в един от Мишлен ресторантите на Рим

Едно от любимите ми занимания, когато пътувам в Чужбина, е да си намеря хубав free tour. В Рим изобилства от безплатни турове, и реших да се спра на агенция New Rome Free Tour. Избрах тура на квартал Монти, който предвижда разходка из квартала, надникване в историята му и хапване в някои от най-добрите пицарии, пекарни и джелатерии на Монти.

Гидът, който е роден и отраснъл в Монти, ни обясни, че това е един от най-скъпите квартали в Рим, заради директния му излаз на Колизеума, а апартаментите с директна гледка струват милиони. Името Monti означава планини, а кварталът е кръстен така именно защото се намира между три от седемте хълма на Рим – Quirinale, Esquilino и Palatino.


По време на обиколката посетихме следните места препоръчани от гида:

Forno da Milvio – пица на парче;
Antico Forno Serpenti – пекарна за дребни сладки и солени;
Il Gelatone Roma – джелатерия с няколко награди за сладолед;
Mizio’s Street Food – сандвичи.

Разгледахме и други места, но поне според Google Maps се класифицираха по-скоро като туристически трапове, затова и не ги споменавам.


Не препоръчвам този гид, тъй като цялата обиколка отне твърде много време и през втората половина от обиколката имах чувството, че вървим безцелно по улиците до следващото заведение. Ако си търсите food tour в Рим, платеният тур на GetYourGuide изглежда доста по-добре.

Благодарихме на гида ни и напуснахме тура преди края му, тъй като времето напредваше и имахме резервация, която вече бяхме преместили от 19:30 за 21:30. Ресторантът, който избрах за втората ни вечеря в Рим, е Osteria Poldo e Gianna.

Намира се в сърцето на историческия център на Рим, част е от гида на Мишлен за 2022 и 2023 години и има защо! Прекрасна атмосфера, дисректно обслужване и божествено вкусна храна. Несъмнено едни от най-вкусните паста карбонара и паста качо е пепе, които някога сме опитвали.

паста-качо-пепе-вечеря-рим

Паста Cacio e Pepe

мъж-вечеря-паста-вино-италия
Жена вечеря с паста в Италия

Ресторантът бързо се превърна в един от любимите ми ресторанти в Рим, а след перфектната паста вечер се запътихме към хотела за дълго очаквана почивка. Спряхме на пешеходния мост към Трастевере, за да направим снимка на Свети Петър през нощта.

купол-базилика-свети-петър-вечер-рим

Втори ден в Рим – надникване в историята на Вечния град

Утрото на втория ни пълен ден в Рим /неделя/ ни посрещна с изобилствено слънце и топло време. Станахме преди да сме се наспали, тъй като имахме още един безплатен тур, този път концентриран върху историята на Рим.

Кафе в Roscioli, тур на Римския форум и обяд в … Roscioli 🙂

Облякохме се бързо и тръгнахме към мястото за среща, а по пътя се спряхме в Pasticceria Roscioli – поредното заведение брандирано с марката Roscioli. Време е да кажа, че Roscioli идва от фамилията на тримата братя Roscioli, които през 70-те години на 20 век отварят три заведения в една от най-характерните зони на Рим – кафене, фурна и дели ресторант. От момента на отварянето на заведенията, те се превръщат в символ на римския начин на живот и римската кухня, затова нямаше как да устоим кафе на крак в Pasticceria Roscioli.

Поръчахме си две кафета и едно maritozzo и ги хапнахме al banco измежду още 15 човека, които бързат за някъде. Знам – твърде много непознати думи в едно изречение, затова нека поясня. Maritozzo е десерт, приличащ на кроасан, с издълбан център напълнен със сметана. Това за Рим печиво е единственото, позволено от Папата по време на постите, а в миналото мъжете са криели в него пръстена за любимата си. От там идва и името на десерта, „marito“, което в превод е съпруг. А пък да хапваш al banco е едно от най-типичните италиански неща, които човек може да направи. Чисто и просто това означава да изпиеш кафето си, заедно с дребна сладка „на плота“.

закуска-маритоцо-кафе-на-бара-рим

След бързата зареждаща закуска, се отправяме към зоната на Римските форуми. Това е откритото пространство между националния паметник на Виктор Емануил II и Колизеума. Тук, преди хиляди години, е било сърцето на всекидневния живот на римляните. В модерни времена форумите са били затрупани под градски къщи, които Мусолини решава да събори и преобрази в това, което виждаме днес – огромно отворено пространство, което ни пренася в античните времена на една велика империя.

римски-форуми-палатин-забележителност

За разлика от вчера, гидът беше много добър и наистина познаваше историята на града си. Разказа ни на дълго и широко за Траяновата колона (досега не знаех, че е толкова значима забележителност), показа ни сградата-собственост на рицарите на Малта, след което ни разказа повече за историята на Траяновия пазар – първия пазар в света изобщо.

траянова-колона-рим

Траянова колона

Форум на Траян

траянов-форум-рим

Още един интересен факт, който досега не съм предполагал, е че не малка част от руините са всъщност възстановени в последните десетилетия. Стефано – нашият гид – ни научи как да различаваме автентичните тухли и съвременните, и дори ни посочи кои камъни по настилката са антични, и кои – реплика. За кратко наистина вървяхме по стъпките на римските императори!

Кулминацията на разходката разбира се беше Колизеумът – най-известната забележителност в Рим. Колизеумът днес е останки от голям античен амфитеатър, който се е използвал за битки с животни и гладиаторски сражения за забавление на народа. Колизеум идва от италианското Colosseo, което в превод означава колос. В Древността, истинският Colosseo на Рим се е намирал на няколко стотин метра от амфитеатъра и е представлявал колосална статуя на император Нерон. През вековете статуята е била открадната, и така амфитеатърът наследява името й.

колизеум-забележителност-рим
римски-форум-колизеум
колизеум-забележителност-рим-отблизо

Стана време за обедната ни резервация, така че се придвижихме набързо към Roscioli Salumeria e Cucina, където точно в 14:30 ни повикаха, за да си хванем резервацията. Хапнахме страхотна разядка с бурата и сушени домати, селекция домашен хляб от фурната им, както и паста alla Gricia и паста с три вида пармезан. Историята зад тази паста е много интересна, тъй като собственикът на Roscioli е опитал пармезана за пръв път в ресторанта с три звезди Michelin – Osteria Francescana – и се е свързвал директно с Chef Massimo Bottura, за да му помогне да се сдобие със същия пармезан. Излишно е да казвам, че храната беше феноменална!

хляб-бурата-сушени-домати-ресторант-мишлен-рим

Бурата със сушени домати

Паста alla Gricia

паста-гричиа-ресторант-рим

Вечерна разходка до Piazza del Popolo, шопинг в La Rinascente и коктейли

След като напуснахме ресторанта, слънцето вече бе започнало да се скрива и да отстъпва място на вечерта. Пуснахме се главния булевард на Рим – Via del Corso – който бе затворен за коли и превърнат в огромна пешеходна улица, който ни отведе до Piazza del Popolo. В миналото, Площадът на народа е бил отправната точка за всички посетители на Рим, а днес е оживено място за разходки или срещи с приятели, както и отправна точка за посещение на Ватикана или Вила Боргезе. От терасата над площада се разкриват забележителни гледки към града.

Няма как да отидем в Италия и да не направим шопинг, затова на връщане от площада се отправихме към шопинг центъра La Rinascente, който най-вероятно познавате или сте чували от Милано. Все пак, беше последният ден от Black Friday уикенда, така че си заслужаваше да потърсим за оферти.

Все още не бяхме гладни, затова тази вечер отделихме само за коктейли. В Рим са много популярни rooftop баровете, а най-добрият който намерих е Rooftop Bar Ambrosia, разположен на последния етаж на луксозния хотел Artemide близо до Колизеума. Тъй като барът беше далеч, а вече бяхме уморени, хванахме такси от близка стоянка.

В Бара си поръчахме коктейли Amaretto Sour и Espresso Martini, които бяха приготвени перфектно, но за жалост не успяхме да им се насладим навън, заради студеното време. Отпочинали и подпийнали, се отправихме на среднощна разходка в Рим и малко снимки преди лягане.

Двойка пред Треви през нощта

Испанските стълби през нощта

Испанските стълби в Рим през нощта

Идея за алтернативен маршрут

Ако не сте ги виждали, заделете поне половин ден на Ватиканските музеи. Ако има една забележителност, която задължително трябва да видите в Рим – това са музеите. Гарантирам, че ще бъдат гвоздеят в програмата ви. 🙂

Трети ден в Рим – обиколка на Площад Венеция и отпътуване

В последния ден на екскурзията ни ставаме с желание да изкачим стълбите на базиликата Сан Петър, или да влезем в Колизеума. Решаваме, че е по-удачно да отидем до Колизеума, но за нещастие научаваме, че в този ден (понеделник) билетните офиси са затворени, а онлайн билети почти няма.

И така, вместо Колизеума се качваме на върха на монумента на Виктор Емануил II, наречен Олтара на Родината, за снимки от високо.

чайка-виктор-емануил-рим
гледка-виктор-емануил-втори-рим

Изморени сме, така че правим една последна обиколка на Пантеона и Треви, за да си кажем чао, и се отправяме към хотела, за да стегнем багажа и потеглим.

Този път – с такси.

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *