Пътеводител за Сицилия | Съвети за пътуване до острова през 2023

Шест съвета за самостоятелно пътуване до Сицилия

Със своите феноменални пейзажи и уникално вкусна кухня, остров Сицилия е една от любимите ми средиземноморски дестинации. В моя пътеводител за Сицилия споделям практични съвети за организиране на самостоятелно пътуване до Сицилия и максимално оползотворяване на времето, с което разполагате.

Кога да посетим Сицилия

Островът е целогодишна туристическа дестинация, благодарение на мекия средиземноморски климат, но лятото по традиция е най-доброто време за посещение на Сицилия особено за любипители на морските бани. Най-топлите месеци са юни, юли и август, когато аз не бих ви препоръчал да пътувате, тъй като тогава е пикът на сезона. Особено през юли и август има твърде много туристи, а дневните температури се движат около 33-35 градуса и са неподходящи ако искате да съчетаете почивката си с разглеждане на някои от най-интересните градове там. 

Може би най-подходящият месец за посещение на Сицилия е септември. Въпреки, че температурата все още се движи около 30 градуса, най-горещите дни са отминали, а водата е чудесна за къпане. Потокът от туристи също е намалял, макар че в най-посещаваните градове все още се срещат тълпи. 

Периодът от октомври до началото на ноември също е доста популярен, но е въпрос на късмет дали ще се насладите на слънчеви или пък предимно дъждовни дни. Този период е по-удачен ако отивате на екскурзия, за да обикаляте, и искате да спестите от цената на престоя.

Много хора предпочитат да пътуват през пролетните месеци април и май, когато дните са дълги и топли, а нощувките са все още евтини. Негативът на пътуването през пролетта е, че водата е все още студена и неподходяща за къпане.

Времето от втората половина на ноември до март се характеризира с по-ниски темпеператури, които не превишават 16 градуса, и много от заведенията са затворени. Това е най-неподходящото време за посещение на Сицилия, но пък ако сте готови да рискувате лошото време, ще се възползвате и от най-ниските цени за престой и самолетни билети.

Как да стигнем до Сицилия

Най-удачният вариант за пътуване до острова е със самолет. В Сицилия има две големи международни летища. Едното е Фалконе-Борселино на около 30 км от столицата Палермо, а другото е Катания Фонтанароса и се намира на едва пет километра от центъра на Катания. И от двете летища има редовен градски транспорт, предлагащ бюджетен трансфер, и опция за такси. 

До Фалконе-Борселино летим с италианските авиолинии, като полетът е с прекачване в Рим и обща трайност около пет часа.

До Катания летим по-свободно и лесно, тъй като можем да използваме и нискобюджетни оператори като Wizzair. Линията София-Катания се обслужва целогодишно по два пъти в седмицата, а полетът трае едва час и половина, което прави Катания много привлекателна дестинация както за кратки, така и за по-дълги престои.

Къде да отседнем в Сицилия

Сицилия е голяма. Всъщност е най-големият остров не просто в Италия, а и в целия средиземноморски басейн. В някои популярни статии в интернет ще прочетете как други хора са я обиколили за седем дни, но истината е, че освен да се повозите добре за седем дни, вероятно няма да запомните друго от пътуването. Освен ако не разполагате с наистина много време (повече от две седмици), най-добре отседнете в източната или западната част на острова и обиколете околните градове и забележителности на 50-100 километра от вас. Западната част на острова е предпочитана предимно заради хубавите плажове в района на Трапани, докато източната част е по-красива и разнообразна, и по-удачна ако искате да почерпите от местната култура. Именно поради тази причина, ако пътувате за пръв път в Сицилия, моят съвет е да посетите източната част на острова. Най-популярният град тук е Катания (Catania), където е и международното летище Vincenzo Bellini.

Катания може да се използва като база за разглеждане на интересни места наоколо като вулкана Етна, приказната Таормина (Taormina), придобила огромна популярност от сериала Белия Лотус, или древната гръцка колония от списъка ЮНЕСКО Сиракуза (Siracusa). Освен това, градът може да послужи за начална точка от седемдневна обиколка на източната част на острова ако имате повече време на разположение.

Ако спите в Катания, горещо препоръчвам да си изберете хотел в близост до централния площад Piazza del Duomo. Градът е космополитен и доста голяма част от него минава за гето, в което не бихте искали да спите. Приятни райони за спане се около главните улици Via Etnea и Via Umbero I, които са осеяни с всевъзможни хотели и B&B структури за всякакъв бюджет. 

При последното си посещение на Сицилия спах в Duomo Suites & SPA, отличен бутиков хотел в супер центъра на Катания с rooftop, където можете да закусите с несравнима гледка към катедралата.

Колко време ни е необходимо в Сицилия

Сицилия е така пленителна, разнообразна и интересна, че можете да й отделите както няколко дена, така и един месец, и все така да не ви се иска да тръгвате. Колко време ще прекарате тук зависи изцяло от какво искате да видите и с какъв бюджет разполагате.

Все пак, четири дни в Сицилия са добра отправна точка и са достатъчно за разглеждане на Катания и съседните градове Таормина и Сиракуза.

Моите две пътешествия из Сицилия са били за по седем дена, и вярвам, че седем дни са оптималното време, за да се потопите изцяло в атмосферата на острова и да видите повече от това, което може да ви предложи. Освен изброените дотук градове, към седемдневната програма можете да добавите и обиколка на няколко от бароковите перли на географската област Вал ди Ното (Val di Noto). Цели осем от градовете там са признати за световно наследство и са под закрилата на UNESCO. Някои от най-красивите и леснодостъпни градчета са Ното (Noto), станало известно покрай сватбата на италианката Chiara Ferragni, Модика (Modica) със своите антични традиции в приготвянето на шоколад, и спиращата дъха Рагуза (Ragusa).

Какво да ядем в Сицилия

Сицилия е един от районите с най-вкусна италианска кухня, а редом с Болоня, Рим и Наполи е предпочитана дестинация за кулинарен туризъм в Италия. Като се замисля, някои от най-хубавите ми спомени за Сицилия са свързани именно с невероятната храна, която съм опитвал там. Дали заради климата, или заради античните традиции в приготвяне на рецептите, но храната в Сицилия е божествена. По време на едно от последните ми пътувания си купих книжка с антични сицилиански рецепти, а сега споделям с вас седем местни специалитета, които трябва да опитате задължително ако обикаляте източната част на острова:

  • Pasta alla norma – пастата “норма” е символ на сицилианската кухня и се приготвя с патладжан, домат и поръсена на ситно рикота. Приготвя се във всеки традиционен сицилиански ресторант, но най-вкусната паста съм ял в Osteria da Rita dal 1991 в зашеметяващата Таормина. Мммм, Сицилия в чиния!
Паста ала норма
  • Caponata – капонатата е друго популярно вегетарианско предястие, което традиционно се приготвя с нарязан наситно патладжан, домати, лук, селъри, маслини, каперси и обилно количество зехтин.
  • Pesce spada alla siciliana – панираното филе от разпространената край Месина и Калабрия риба меч е един от специалитетите, които можете да хапнете като основно ястие, особено ако отсядате в района на Таормина. Страхотен ресторант, където можете да я опитате е Trattoria Il Vicolo в Кастелмола.
  • Arancino – ако за жителите на Рим традиционната улична храна включва пица на парче и supplì, то сицилианците със сигурност не им отстъпват по нищо със своите аранчини – панирани топки ризото и моцарела, които обикновено се хапват на крак между задачи или докато се придвижите към следващата забележителност. Традиционното аранчино е al ragù (с червен сос и телешко), но се среща и във вариации със спанак, масло, и дори с шам фъстък. Само си представете аранчино с шам фъстък от Pasticceria Savia в Катания, което да хапнете под дебелата сянка на дърветата в отсрещния парк Bellini. Ммм, да тръгваме!
Аранчино
  • Cannolo siciliano – за местните традиции в приготвянето на сладкиши има изписани хиляди книги, и почти всяка една от тях започва със сицилианския канол – най-известния сицилиански десерт, който е разпространен в целия свят. Вкусни и автентични каноли с пълнеж от рикота или шам фъстък можете да опитате в почти всяка сладкарница на острова, но някои от местата, където съм опитал най-вкусните каноли, са Caffè del Duomo и Pasticceria Savia в Катания.
Сицилиански канол
  • Granita – гранита е още един характерен сицилиански десерт, който се хапва в полузамразена форма и в най-различни вкусове, сред които най-интересни са mandorlа (бадем), gelsi neri (черници) и limone (лимон). Към нея поръчайте и бриош, напълнете го с гранита и закусете като истински сицилианци!
Гранита кон бриош
  • Cassata – кралицата на италианските десерти! Торта с пълнеж от рикота, напоена в ликьор, обвита в зелен марципан и богато декорирана с традиционни сицилиански захаросани плодове. Не знам как ви звучи, но ако сте опитвали касатата в Caffe Sicilia в Ното, със сигурност ще са ви потекли лигите.
Касатина сичилиана

Кола под наем или градски транспорт

Подобно на други големи острови като Крит, колата под наем в Сицилия е несравнимо удобство ако смятате да обикаляте и разполагате с ограничено време. Тя дава свобода да посетите отдалечени места като рибарското село Марцамеми (Marzamemi) и бароковия шедьовър Шикли (Scicli), както и природни феномени като резервата Вендикари (Vendicari), до които няма транспорт, или пък той е неудобен и нередовен. Проблемът на колата под наем е, че излиза доста солено особено ако пътувате в летния период, и е наложително да заплатите допълнителна пълна застраховка, която често е по-скъпа и от наема на колата, тъй като Сицилия се води един от районите с повишен риск от автомобилни катастрофи или кражба и рентакар компаниите налагат тези допълнителни такси.

От друга страна, с градски транспорт ще успеете да обиколите безпроблемно големите градове, тъй като те са свързани и с автобусни, и с ЖП линии, които ги обслужват ежедневно. Проблемът на градския транспорт тук е, че е нередовен и закъснява, а през уикенда може и изобщо да не дойде, което би ви създало допълнителен стрес особено ако сте в някое по-малко населено място и чакате рейс до големия град, където сте отседнали. Времето за пътуване с градски транспорт също е доста повече спрямо колата, и обикновено стигането от т. А до т. Б с транспорт отнема двойно повече.

В заключение, по-добрият вариант за придвижване на острова е да си наемете автомобил, но ви препоръчвам да прегледате цените и да резервирате няколко месеца по-рано, за да не плащате допълнително в последния момент. Ако не успеете да намерите автомобил, можете да разчитате на градския транспорт, но се въоръжете с повече търпение и избягвайте да пътувате до по-малки селца, които могат да се достигнат само с рейс и няма влак.

Сицилия чака да бъде опозната и се надявам съветите в моя пътеводител да ви помогнат да вземете максимума от престоя си тук и да създадете незабравими спомени. Приятно пътуване до Сицилия!

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *