Обиколка из Родопите – Кърджали, Златоград, Широка Лъка, Триград, Батак
Идея за обиколка с кола на Източни Родопи с начална точка Кърджали, нощувка в Златоград, и крайна дестинация – Батак
Реших да прекарам почивните дни пътувайки из красивите Източни Родопи. Тъй като имах 5 дена на разположение, посетих пет различни живописни места. Втора спирка – Златоград.
Обиколка из Родопите – Златоград
Златоград е китно градче в полите на Източни Родопи, известно като най-южния български град. Идеята да го посетя се роди преди две години, а причината – известното въртяно кафе, което е местен специалитет и спектакъл за всеки гост на града.
Докато търсех места за спане из Booking попаднах на много автентични хотели и къщи за гости. По-голямата част от тях са разположени в Стария град. Разгледах хотел Златоград, Бялата къща и СПА комплекс Александър.
Единственият хотел в Златоград, за който бях чувал отпреди, е Аква СПА Хотел Златоград (мнения). Ако сте от Пловдив сигурно и вие сте видяли огромния билборд до пешеходния мост.
Въпреки че в Booking нямаше свободни стаи, реших все пак да пробвам късмета си и да се обадя на рецепция. Невероятно любезни, от отсрещната страна ми потвърдиха, че могат да ми запазят стая. Така втората спирка от обиколката на Родопи беше потвърдена – Аква Спа Хотел Златоград.
Аква Спа Хотел Златоград – мнение
Хотелът е нов и е направен луксозно и с внимание към детайла. Още с посрещането на рецепция у теб се създава чувство на комфорт и спокойствие, сякаш си на гости на семейството.
Хотелът има СПА център, който не е завършен. На разположение на гостите са сауна, парна баня, джакузи, релакс зона. Всичко е ново и много добре поддържано. Има и басейн, който е в процес на работа.
Впечатляваща беше VIP стаята, в която ни настаниха. Освен, че беше много просторна и с две удобни американски спални за пълен комфорт, една от стените беше с тухли от .. хималайска сол!

Подобно на някои от СПА помещенията, VIP стаите имат по една солна стена. Стената може да бъде включена като осветление, като така се освобождават и полезните свойства на солта за още по-голям релакс.
Стаята предлагаше и тераса със страхотна гледка към града.

На чек-ин разбрахме, че вечерята включва специална музикална програма. Усещането влизайки в огромния ресторант беше сякаш сме канени на сватба. Програмата включваше гайдари, оперни и естрадни певци, поп-фолк изпълнител, DJ, който пускаше всякакви музикални стилове от хороводни китки, през регетон, през българска естрада и западна поп музика.
Самата вечеря беше четиристепенна и включваше плато разядки, различна салата за всеки гост, основно и десерт. Въпреки че не останахме до края на вечерята и този тип програма може да не е по вкуса на всеки, безспорно собствениците на хотела се бяха погрижили за доброто настроение на всички гости.
По време на закуската на следващия ден (нямам забележки и към закуската) впечатление ми направиха думите управителката на ресторанта. Не мога да ги цитирам, но гласяха, че не може да остави над сто гости на хотела просто да се навечерят и да си отидат по стаите. Дори само това изречение говори много за манталитета на собствениците и грижата им към госта.
Въртяно кафе в Златоград
Тръгнахме усмихнати и отпочинали от хотела, за да опитаме легендарното въртяно кафе на Златоград.
ВАЖНО: Актуалната информация в Google Maps относно кафенето е доста заблуждаваща. В Google ще намерите кафене „Стария град“ с много отзиви. Това е мястото, където правят въртяното кафе, но локацията му е грешна и там всъщност няма нищо. Кафето се намира на главната улица в посока Етнографски комплекс и се познава по табелата Въртяно кафе на пясък.

Поръчахме си две кафенца и домашна баклава и видяхме наживо ритуала по завъртането на кафето. В Трявна правят подобно кафе на пясък, откъдето си пазим листче с инструкции за гледане на кафе. Какъв по-удачен момент да го извадим и да поставим предсказваческите си умения на изпитание?

Други забележителности в Златоград
В Стария град се намира и известният Етнографски комплекс „Златоград“, който е и един от 100-те национални туристически обекта на България. Тъй като времето напредна, а до следващата спирка имахме два часа път, решихме да си оставим посещението му за другия път.

За сметка на това разгледахме двора на църква Св. Георги, която е най-големият храм в Родопите. На 12.05.2021 се честват 150 години от създаването му и по съвпадение видяхме екип на БТВ, който правеше репортаж за събитието. В съседство се помещава и Взаимното училище. Преживяването се усеща като пътуване във времето.
Неусетно стана време да потегляме. Тъй като преходът е дълъг се отбихме през ресторант Родопчанка в Смолян, където хапнахме вкусен домашен смилянски боб. Щастливи и сити се отправихме към третата спирка от програмата ни – село Гела. Там един домакин щеше да развали настроението ни..
Следващата част от пътуването четете тук.