Какво да видим в Барселона за два дни | Пътепис

Пътепис от уикенд в Барселона и няколко полезни съвета за посещение на града

Барселона е може би най-красивият испански град и несъмнено една от любимите ми европейски дестинации. В моя пътепис разказвам какво видяхме в Барселона за два дни и давам полезни съвети, които ще ви помогнат да прекарате времето си тук по най-добрия начин.

Кога да посетим Барселона

Пролетните и есенни месеци са най-доброто време за посещение на града ако отивате на екскурзия. Лятото е пикът на сезона, тъй като в Барселона се организират редица музикални фестивали като Primavera Sound, а има и хубав, просторен плаж, но сезонът не е най-добрият ако искате преди всичко да разгледате града.

Зимните месеци са най-студените за годината, но дори през това време температурите се движат около 4-5 градуса минимални и 13-14 градуса максимални и повечето дни се радват на обилно слънце.

Аз посетих града в края на януари, когато температурите през деня бяха 16-18 градуса, а вечерно време падаха до 6-8. Времето определено надмина очакванията ми и в комбинация със слабия поток от туристи превърна зимата в предпочитан сезон за посещение на града от моя страна.

Къде да спим в Барселона

Кварталът, където ще спите, е от изключително значение. Най-подходящите квартали за спане в Барселона са историческият център Gotic, младежкия El Born и луксозното предградие Eixample.

El Raval е друг централен квартал, който се разделя от историческия център Barri Gotic от улицата La Rambla, но лошата му слава от миналото все още не е изчистена и не е сред предпочитане места за излизане от местните.

Ето малко повече информация за кварталите, които разглеждах и предложения за хотели, където да отседнете.

Barri Gotic

Готическият квартал съвпада с историческия център на града. Готик се простира от Площад Каталуния, по цялото протежение на оживената La Rambla почти до самия плаж. Тесните му улички и старинни сгради в класическия готически стил на Барселона придават неповторим чар. Малките тераси са изпъстрени с испански цветя, а ресторантите са на всеки ъгъл. Готик е чудесна отправна точка за опознаване на старата част на града ако разполагате с два дни, тъй като всички основни забележителности са на пешеходно разстояние.

Разгледайте Хотел 1898 – чудесен 4-звезден хотел на самата La Rambla с панорамен rooftop bar и басейн.

El Born

El Born е културният център на Барселона. По тесните оживени улички ще намерите много кафенета и заведения за хранене, а по площадите лесно ще видите двойки, танцуващи самба. В сърцето на El Born можете да се полюбувате на средновековната църква Basilica de Santa Maria del Mar, или да се потопите в гениалния свят на Пикасо в музея, постветен на него.

L’Eixample

Ешампле е предградие на Барселона, или т.нар. Нов град, построен през 19-ти век. Характерно за Ешампле е архитектурата на много сградите в стил модерниста, както и разположението им. Те са групирани в идеални квадратни „блокове“, което създава чувство за съвършена подреденост. Това е най-добрият квартал за спане в Барселона.

Един от най-хубавите хотели в Ешампле е Condes de Barcelona. Разположен на Passeig de Gracia, хотелът гледа към шедьовъра на Гауди Casa Milà. Хотелът разполага със страхотен rooftop бар с басейн с гледка към Sagrada Familia, и е сред препоръчаните хотели на гида „Пеша из Барселона“ на National Geographic.

хотел-кондес-де-барселона
Хотел The Corner – лайфстайл хотел в сърцето на Eixample

The Corner Hotel е един от най-новите и съвременни лайфстайл хотели в Ешампле и хотела, който аз избрах за моя престой в града. Намира се на няколко пресечки от хотел Condes de Barcelona, заобиколен от стотици ресторанти, кафенета и клубове.

Хотелът разполага с rooftop bar с басейн, който дава един по-различен поглед над квартала и разкрива частична гледка към Саграда Фамилия.

Стаите са чисто нови, напълно шумоизолирани, с удобни кралски легла и дървени мотиви от природата по стените. Баните са просторни и в индустриален стил, а много приятна изненада беше озвучителната система, която се чува както в банята, така и в целия апартамент. Лобито на хотела е чудесно за co-working или вечерен коктейл.

стая-легло-the-corner-hotel-лоби

Ако искате да се докоснете до хранителната култура на Барселона, The Corner е чудесен избор, тъй като на метри от вас ще намерите класически каталунски изби за тапас и вино, аржентиски ресторанти за скара, брънч заведения и по-нетрадиционни азиатски фюжън ресторанти.

Как да стигнем до центъра на Барселона

Когато кацнете, имате две опции за стигане до града. По-бавната и евтина опция е да се придвижите до гарата, която е на пет минути от летището, и да хванете влак А1 / А2 (според терминала, на който кацате). Влакът е на всеки 10-15 минути и позволява да се пътува с обикновен билет за градски транспорт. Ще ви отнеме около 45-50 минути да стигнете до центъра.

Ако пътувате с влак, слезте на Passeig de Gracia. Още на излизане от метроспирката ще се запознаете с един от шедьоврите на Гауди – Casa Batllo (Каса Батийо). Фасадата на къщата-музей е впечатляваща особено вечер, когато оживява благодарение на десетки фенери, които я осветяват.

Алтернативата на влака е да си хванете такси – такива има непосредствено при излизане от летището още преди да се придвижите към спирката. В зависимост от трафика, с такси ще стигнете до центъра на града за 20-25 минути за около 20 евро.

А сега да продължим с моя пътепис от Барселона.


Ден 1

Кацаме в петък, правим късен check-in в The Corner Hotel и моментално излизаме на вечеря. Избираме да започнем с традиционна испанска кухня в близкия Cellarer Wine Bar, кантина, в която сервират домашно приготвена храна.

cellarer-wine-bar-barcelona

Компактното заведение е предпочитано от местните, много от които се поздравяват със собственика още на входа. Интимната атмосфера е идеална за разпускане след пътуването. Харесваме краткото, но подбрано меню, което подхожда на винената листа и молим сервитьора за препоръки.

Хапваме традиционен крокет с хамон и трюфел, порция patatas bravas (пикантни картофи, сервирани с топли сосове), а за основно ястие опитваме fricando de ternera y setas – традиционно каталунско ястие подобно на яхния с телешко, гъби и полента. Храната се допълва от чаша пенливо вино cava вино cava и типичен за региона десерт crema catalana.

бутилки-вина-селарер-винен-бар-барселона
вечеря-барселона-местни-специалитети-селарер-винен-бар

Имаме сили за още, но се отправяме към хотела, тъй като следващите два дни ще са заети.

Разглеждане на готическия квартал Barri Gotic

Първия ден сме заделили на разходка из готическия квартал. Ставаме рано и се отправяме към най-близката Buenas Migas за чаша кафе и закуска на крак. Хората в Барселона закусват по-късно, така че ако искате да сте „като местните“ пропуснете закуската и си поръчайте cafe amb llet (кафе с мляко).

Излизаме на Passeig de Gracia и се насочваме към Площад Каталуния – най-централната точка на града. Дивим се на красивите фасади в стил модерниста, които красят булеварда. Ако обичате шопинга, тук ще намерите много известни маркови магазини. Набележете къде искате да отидете и предвидете шопинга за привечер, тъй като съботното им работно време започва в 11, и приключва в 20 ч. Неделя магазините не работят.

Минаваме покрай Casa Batllo и Casa Amatller – образци за архитектурните постижения на каталонския стил. И двете къщи са музеи, които бихме искали да посетим, но ги запазваме за следващия път, тъй като програмата ни за този уикенд е пълна.

Неусетно стигаме до емблематичния площад Каталуния.

плаца-каталуния-барселона-център-жена-храни-гълъби

Площадът е построен върху разрушените средновековни стени, които са отделяли Стария град от Ешампле. Урбанизиран е за пръв път през 1902 и е завършен близо 30 години по-късно. Днес е считан за центъра на града, популярно място за срещи и отправна точка за разглеждане на града от милиони туристи. Броят гълъби на площада се конкурира с броя гълъби на площад Дуомо в Милано.

От Площад Каталуния, своето начало води най-известната улица на Барселона – La Rambla. „Rambla“ означава поток, a в миналото отточните канали за вода от града към морето са следвали именно траекторията на тази улица.

Днес тя е изпъстрена от киоскове за сувенири и разнообразни ресторанти и кафенета. По-голямата част от тях са чисти туристически капани, така че избягвайте да сядате тук.

Минаваме покрай големия покрит пазар La Boqueria, разположен в сърцето на Ла Рамбла. Пазарът е притегателен център предимно за туристи и предлага различни екзотични плодове и зеленчуци, меса и свеж улов на морски деликатеси.

покрит-пазар-барселона-ла-бокерия-вход
покрит-пазар-барселона-ла-бокерия-плодове-зеленчуци

Свиваме по тесните улички в ляво от La Rambla и се озоваваме в готическия квартал, потънал в средновековна атмосфера. Намираме се в еврейския Кал. Познахме го по антикварните магазини и скритите местенца за хапване.

врата-барселона-исторически-квартал

Влизаме в Xurreria за порция испански чурос с течен шоколад, но не са ни по вкуса. Чуросите, които сме опитвали в Мадрид, са далеч по-добри.

чурерия-барселона-готик

Тесните криволичещи улички ни отвеждат до прекрасния площад Plaça Reial, чиито стълбове за фенери са дело на Гауди.

площад-квартал-готик-плаза-реял

Мелодичен звук на арфа ни показва посоката към площада на Катедралата на Барселона La Seu. Катедралата е съградена на мястото на римска църква, а впоследствие е обогатена с орнаменти от типичната готическа архитектура.

базилика-катедрала-барселона
базилика-барселона-готическа-катедрала-забележителност

За любителите на историята, посетете ближния античен площад Plaça del Rei, изграден върху римски руини. Тук се е намирал дворецът на древните владетели на града, а днес той помещава MUHBA – Музея на историята на Барселона. Живописната улица Laietana разделя готическия квартал от младежкия Ел Борн.

Разходка из El Born

От другата страна на улицата се озоваваме в младежкият квартал Ел Борн. Ако не сте си купили нищо от La Boqueria, можете да поправите това в пазара Santa Caterina, вторият по-големина покрит пазар на града и любим на местните жители.

покрит-пазар-санта-катерина-барселона

„Санта Катерина“ е особено впечатляваща с покривната си мозайка, съставена от над 325 000 плочки в ярки цветове, които символизират плодовете и зеленчуците продавани под вълнообразната структура. Сводестата фасада, която служи за вход, е всичко, което е запазено от оригиналния пазар.

Обядът в Барселона започва в 14:00 и приключва около 16:30. Имаме около час, който оползотворяваме в Музеу Пикасо в сърцето на Ел Борн.

детски-рисунки-лора-сестра-пикасо

В музея ще откриваме огромна колекция от ранното творчество на Пикасо, когато той е живял в Барселона. Проследяваме как се развива геният му от ранните рисунки на неговата сестра, през синия и розовия период на художника.

В синия период Пикасо е в депресия и това се вижда от студените цветове на картините му, докато творбите от розовите години преобладават топлите нюанси. Забележително е как една картина може да каже толкова много без думи.

картини-син-розов-период-жаклин-гълъбарник

Върхът в творчеството на Пикасо, изложен в музея, са творбите, които създава докато изследва шедьовърa на Веласкес Las Meninas. Изумени сме от детайлното пресъздаване на отделните елементи от оригинала и кубическата интерпретация на Пикасо.

Оригиналът на Веласкес може да бъде видян в музея Прадо в Мадрид.

музеу-пикасо-менини

Обиколката на музея приключва с портрет на втората съпруга на твореца – Жаклин – заемащ челно място в последната зала на експозицията, която приютява много изображения на гълъбарника в дома на художника.

барселона-квартал-ел-борн

Излизайки от музея се озоваваме сред тълпи от хора и се отправяме към ресторанта за обяд. Сядаме в препоръчания мексикански ресторант за такос San Pedrito и поръчваме гуакамоле, порция такос със свинско „карнитас“ и мексиканския специалитет enfrijoladas. Това е царевична тортия пълнена с пилешко месо в сос от черен боб.

мексикански-специалитет-барселона

Докато чакаме поръчката си даваме наздравица с маргарита с тамаринд и традиционен mezcal.

мексиканска-храна-барселона-маргарита-мезкал

Слънцето колебливо се губи зад хоризонта, когато се отправяме към Парк де ла Сиутаделя. Името си получава от военната ситадела помещавала испанската войска, която била изградена на това място. След като теренът е върнат на града, е използван за експозиционна площ за няколко години, до окончателното му превръщане в парк.

уикенд-в-барселона-почивка-в-парка

Днес е един от най-обичаните райони от местните, които идват тук за разходка, джогинг или уикенд пикник.

парк-де-ла-суидадела-барселона-уикенд-почивка

Отправяме се към хотела за почивка и презареждане, като по пътя минаваме покрай Арката на триумфа. Съоръжението е построено за международното експо през 1888.

арка-триумфа-барселона-забележителност

Тапас вечеря в Ешампле

За втората си вечеря избираме ресторант Brugarol X по препоръка на приятел, който живее в града. Концепцията на ресторанта е да предлага домашно приготвена храна с местни продукти от каталунската област Palamós, минималистично презентирани в японски стил.

Поръчваме 9-степенното дегустационно меню за истинско Мишлен изживяване.

Менюто започва с напълно сурова морска чиния и градира с всяка следваща степен. Сашими, атлантическа риба тон с кореноплодни, гьоза със сепия, флан с трюфел и шийтаке, и такос с тартар от black angus съставляват едва половината от брилянтно балансираното меню, което шеф-готвачите ще приготвят пред очите ви в откритата кухня.

Комбинираме всяка чиния с бяло, червено вино или кава по препоръка на сервтиьора.

вечеря-барселона-изискан-ресторант
вечеря-гурме-ресторант-барселона
вечеря-луксозен-ресторант-барселона
гурме-вечеря-изискан-ресторант-барселона-бругарол-х

В пътеводителя „Пеша из Барселона“ прочетох, че в каталунската кухня се използват най-пресните съставки от планините, долините и морето в региона, с които се приготвя най-вкусната храна mar y montanya (море и планина).

Вечерята в Brugarol X е едно олицетворение на богатството от вкусове, разнообразието от продукти и вродената дръскост на каталунците да прескачат границите на традиционното.


Ден 2

Преди да легнем вчера, откраднахме пет минути за резервация на билети за Парк Гюел и Саграда Фамилия.

Моят съвет

Макар, че посетих Барселона през зимата, не успях да закупя билет за Саграда Фамилия и Парк Гюел от официалните сайтове. Тъй като това са най-големите забележителности в града, билетите за тях свършват седмици по-рано.

Ако изпаднете в моето положение и няма опция за билет от официалния сайт, купете билет от GetYourGuide – любимата ми апликация за резервации за европейски забележителности в последната минута.

Посещение на Парк Гюел и Саграда Фамилия

Днес следобед летим наобратно, но не и без да видим двата най-големи шедьовъра на Гауди. Едва ли ще имаме време за солиден обяд, затова започваме деня ударно с esmorzar de forquilla (букв. „закуска с вилица“), или както е по-известно навсякъде по света – брънч.

Брънч културата в Барселона е много разпространена и опциите са безбройни. Препоръчали са ни да посетим Billy Brunch & Garden в сърцето на Ешампле на две преки от хотела ни.

Влизаме към 9:30 сутринта, когато би трябвало испанците все още да се излежават мързеливо в леглото, но заведението е почти на 100% капацитет. Настаняват ни в градината, където две кокошки тъкмо обикалят дворчето си преди да снесат следващите яйца бенедикт.

Взимаме си американски палачинки с dulce de leche, витаминозна купичка açai bowl и по чаша капучино. Кафето в Испания рядко е впечатляващо, но тук определено ни хареса.

палачинки-дулсе-де-лече-били-брънч-барселона

Тръгваме след по-малко от час, а пред заведението вече чакат 10 човека на опашка. Не, че не съм се нагледал на тази картина пред известни брънч заведения в София, но това тук поне си струва чакането.

Отправяме се до най-близката метро станция и хващаме линия 3, която ни спира на Fontana. След само една пряка виждаме ярко червената Каса Висенс. Това е първият проект на Гауди, възложен му от Мануел Висенс, виден борсов посредник, който желае да използва къщата като лятна резиденция.

каса-висенс-гауди-барселона

На пешеходно разстояние от Каса Висенс, разположен върху хълм с гледка към града, е Парк Гюел – една от най-големите забележителности на Барселона и любимо място за снимки.

парк-гюел-барселона

Първоначално тази местност е била замислена като жилищна зона за заможни каталунски фамилии. Граф Гуел възлага дизайна на жилищната зона на Гауди, който е натоварен със задачата да проектира 60 еднофамилни къщи. Архитектът се залавя за работа и успява да построи две къщички за портиерите на входа на парка преди проектът да се провали поради липса на инвеститори, а районът да бъде върнат на общината.

Тогавашната градска управа сменя концепцията за жилищна зона и я замества с проект за градски оазис за почивка и отдих, който въображението на Гауди превръща в световно наследство.

хипостилна-стая-парк-гуел-барселона

От площадката върху вълнистия покрив на залата се разкрива панорама към целия град, а цветната криволичеща пейка се е превърнала в символ за гения на Гауди.

гледка-барселона-парк-гюел

Изкачваме се до върха, където е и къщата на твореца. Архитектурата й е направо скучна и сива ако я съпоставим с експлозията от цветове и форми на парка в подножието й.

Хващаме такси от близкия площад и се отправяме към кулминацията на нашите два дни в Барселона – емблематичната Саграда Фамилия. Строежът й започва през 80те години на 19-ти век, а концепцията се променя изцяло точно година по-късно, когато с архитектурата се заема не кой да е, а Антони Гауди. Той се обсебва от проекта до такава степен, че се премества да живее от къщата си в Парк Гюел, в работилницата си в Саграда Фамилия до 1926, когато умира в следствие на нелеп пътен инцидент.

саграда-фамилия-най-известната-забележителност-барселона

Гауди е знаел, че животът му няма да стигне, за да види Саграда Фамилия завършена, затова оставя подробни описания и чертежи за следващите поколения. Те трябва да завършат делото на Гауди и да оставят и своя отпечатък.

Както екстериорът, така и интериорът на Саграда Фамилия са впечатляващи. Отвън катедралата има четири различни фасади, изобразяващи различни библейски сцени.

саграда-фамилия-барселона-лица

Единствената фасада, която Гауди вижда построена приживе, е „Рождество“. Тя разказва историята на Рождеството и пресъздава събития от живота на младия Исус.

Фасадата „Страсти“ внушава драматизма на предателството на Юда и разпятието на Христос, а последната фасада „Слава“ пресъздава Възкресението.

саграда-фамилия-барселона-екстериор

Интериорът на монумента е още по-спиращ дъха. За разлика от традиционните катедрали, тук отсъстват библейски мотиви. Вдигаме поглед към внушителните колони, които крепят покрива и сякаш опират в небето и забелязваме, че се разклоняват като корона на дърво. Усещането за гора е търсен ефект, тъй като самият Гауди е имал много силна връзка с природата.

саграда-фамилия-барселона-интериор-светлини

Планът е строителството на Саграда Фамилия е да бъде приключено през 2026 – точно 100 години след смъртта на Гауди, който я превръща в емблема на Барселона.

Разходката в църквата ни зарежда и рестартира – рядко сме виждали нещо толкова въздействащо. Отбиваме се в легендарната Cerverceria Catalana за последни тапаси, защото никога не им се насищаме, когато пътуваме в Испания.

Хващаме такси до летището и се наслаждаме за последен път на красотата на града. Минаваме покрай забележителности като Площад Испания и Венецианските кули, които не успяхме да видим. Не съжаляваме – пазим ги за следващия път, когато ще разкрием друга част от магията на Барселона.

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *